Hamas ve İsrail arasındaki ateşkes görüşmelerinin detayları ortaya çıktı

Associated Press (AP) haber ajansı, İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes teklifi görüşmeleriyle ilgili ayrıntıları yayınladı.

İLK AŞAMA 40 GÜN SÜRECEK

AP’ye göre, anlaşmanın ilk aşaması 40 gün sürecek. Bu dönemde Hamas, İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkumlar karşılığında kadın sivil esirleri serbest bırakarak başlayacaktı.

Bu ilk serbest bırakılmadan sonra, İsrail güçleri Gazze’deki bir kıyı yolundan çekilecek ve açlıktan ölen Filistin topraklarına insani yardım girişini kolaylaştırmak için iç bölgelere gidecekti.

Bu dönemde yerinden edilmiş Filistinli siviller kuzey Gazze Şeridi’ndeki evlerine dönebileceklerdi. Hamas ayrıca bu süre zarfında hala hayatta olan esirlerin bir listesini de sağlayacaktı.

GAZZE’DE KALICI SAKİNLİK

AP’nin bildirdiğine göre, üç haftalık bir süre içinde her iki taraf da Gazze’de kalıcı bir sakinliği yeniden sağlamayı amaçlayan dolaylı müzakerelere başlayacak.

Bu ilk aşamaya üç hafta kala İsrail birlikleri Gazze’nin merkezinden çekilecekti.

İkinci altı haftalık aşama, Gazze’de kalıcı bir sakinlik için düzenlemeleri ve İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan daha fazla Filistinli mahkum karşılığında hem sivil hem de ordu kalan tüm esirlerin serbest bırakılmasını sonuçlandırmaya çalışacak.

Gazze’de tutulan İsrail askeri esirleri, savaşın yıktı topraklarında sakinleşme başlamadan önce serbest bırakılmayacaktı.

5 YILLIK YENİDEN YAPILANMA PLANI

AP’ye göre üçüncü ve son aşama, İsrail tarafından tutulan ölen esirlerin ve daha fazla Filistinli mahkumun kalıntılarının serbest bırakılmasını ve bölge için beş yıllık bir yeniden yapılanma planının başlatılmasını içerecek.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir