Borsada Rönesans dönemi başlayacak

Borsadaki halka arz hamlesine 4.5 milyar liralık büyüklükle Rönesans Holding’in Türkiye’deki ticari gayrimenkul geliştirme ve yatırım şirketi Rönesans Gayrimenkul Yatırım da (RGY) katıldı. Portföyünde yer alan 12 AVM ile Türkiye’nin adet ve brüt kiralanabilir alan (640 bin metrekare) bazında en büyük alışveriş merkezi yatırımcısı olan şirket; Optimum, Hilltown ve Piazza gibi zincir AVM markalarının işletmecisi konumunda.

Doluluklar yüzde 97.3

Rönesans Gayrimenkul’ü bünyesinde bulunduran Rönesans Holding’in Başkanı Erman Ilıcak, bünyelerindeki AVM’lerin geçen yıl 100 milyon ziyaretçi ağırladığını belirterek, “AVM doluluk oranımız yüzde 97.3’e ulaştı. Pandemiden sonra özellikle 2022 yılı itibariyle hem sektör yeniden ivme kazandı hem de enflasyona karşı koruma sağlayan baz kira gelirleri arttı ve 2023 yılında 5.7 milyar liraya ulaştı. Şirketin yıllık kira geliri döviz bazında 120 milyon euro civarında seyrediyor” dedi.

Ortalama harcama: 700 TL

“Bizim için kiracıların yaptığı iş çok önemli. Çünkü ciro üzerinden önemli pay alıyoruz. Toplam kiramızın yüzde 40’ı cirodan geliyor” diyen, RGY Genel Müdürü Yağmur Yaşar; şunları kaydetti: “Giyim, elektronik, gıda sektörlerinde farklı oranlar var. Yüzde 3-20 arasında değişiyor. AVM’lerimizin tamamında yaklaşık 2 milyar Euro’luk ciro oluşuyor. 100 milyon ziyaretçiyi baz alırsak yaklaşık kişi başı harcama ortalama 20 Euro (700 lira) diyebiliriz. İstanbul ve İzmir’deki AVM’lerde bu rakam 1.000 lirayı aşıyor.” Türkiye’de 442 AVM bulunuyor. AVM’ler binlerce kişiye de istihdam sağlıyor.

Hareket sürüyor

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Sercan Yüksel, “AVM’lerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Samsun, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da yer alıyor, bu merkezler bazı illerde sosyal ve ekonomik hayata katkıda kritik rol oynuyor. Pandemi sonrası çok ciddi şekilde fiziki alışverişe dönüş oldu. Ayrıca perakendede hareketlilik sürüyor” dedi.

Yeni yatırım zamanı

Hisselerin yüzde 80’ini bireysel yatırımcıya (eşit dağıtım), yüzde 20’sini yerli kurumsal yatırımcıya ayırdıklarını belirten Sercan Yüksel, şunları söyledi:

“Halka arz gelirinin yüzde 60-65’i finansal borç geri ödemesinde kullanılacak. Borçların kapatılmasıyla birlikte planladığımız yatırımlara hız vereceğiz. Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın portföyünde Ataşehir ve Ümraniye’de iki arsa ve Antalya’da Beachtown Projesi bulunuyor. Antalya ve Ümraniye için de proje çalışmalarına başladık. Portföyümüzü genişletmek için yeni fırsatlarla da ilgileniyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir