Klavyede tik işareti nasıl yapılır? Tik işareti (✓) nasıl yapılır?

Yaygın adıyla tik işareti olarak bilinen “✓” günlük hayatta sıkça kullandığımız işaretler arasında. Yazı dilinin yanında ilk etapta “semboller” ile hayatımıza giren emojilerin atası olabilecek olan tik işareti klavyelerimizde “yüzde, ve, taksim işareti” gibi hazır olarak gelmiyor. Peki klavyede tik işareti nasıl yapılır? İşte detaylar…

Klavyede tik işareti (✓) nasıl yapılır? Tik işareti (✓) nedir?

Yaygın adıyla bilinen tik işareti (✓) günümüzde özellikle de yazı dilinde oldukça sık kullanılan bir işarettir. Genelde onaylama, doğrulama vb. anlamlar taşıyarak kullanılan bu işaret pek çok kişi tarafından bilinen evrensel bir simgedir. Genellikle yeşil renkler ile birlikte kullanılan bu işareti akıllı telefonlarımızda kullanmak oldukça kolay.

Zira akıllı telefonlarımızın çoğunda emojiler klavyesinde bu işaret yer almakta. Ancak konu bilgisayarlara geldiğinde bu işlem biraz zor. Zira fiziksel klavyelerin çoğunda bu işaret için özel bir kombinasyon bulunmamakta. Peki klavyede tik işareti (✓) nasıl yapılır?

Pek çok Windows işletim sistemli bilgisayarda (✓) işareti “alt tuşuna basılı tutarken 0, 2, 5 ve 2 rakamlarına basılarak” yapılabilir. Bunun yanında alternatif olarak Windows cihazlarda karakter eşlem özelliğinden faydalanarak tik işareti yapmak mümkün. Bunun için “Karakter Eşlem” menüsünü açtıktan sonra Segoe UI Symbol yazı tipi üzerinden Unicode seçilir. Unicode kısmında 2, 7, 1 ve 3 rakamlarını boşluksuz yazarak tik işareti için uygun kod aktif edilir.

Tüm bu işlemler ile uğraşmak istemiyorsanız sizin için daha basit bir yol önerebiliriz. Aşağıda sizin için boş bıraktığımız tik işaretini kopyalayarak bilgisayar ve mobil cihazlarda istediğiniz yerde bu işareti kullanmanız mümkün.

( ✓ )

Peki siz “Klavyede tik işareti nasıl yapılır?” rehberimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. Daha fazla içerik için ShiftDelete.Net YouTube kanalına abone olabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir